Dezinfektor, myčka – vyhozené peníze nebo skvělý pomocník?
Při přípravě nástrojů před sterilizací musíme udělat tyto kroky:
- Předmytí
- Oplach 1
- Mechanické čištění
- Oplach 2
- Sušení
Nebo v případě násadců kolének a turbínek tyto:
- Vnější čištění
- Sušení
- Vnitřní čištění a mazání
Teď si představte, že by existoval přístroj, který to všechno udělá za vás!
Kolik by se tím ušetřilo času a práce. A ten přístroj opravdu existuje – jmenuje se termodezinfektor.
Co to je? Lidově řečeno, je to myčka, která však pomocí teploty (termo) a chemických prostředků (dezinfektor) zvládne nejenom umýt, ale i dezinfikovat vložené nástroje. Zvládne tedy perfektně body Předmytí a Mechanické čištění. Přitom pochopitelně zvládne i Oplachy a Sušení (některé aktivně pomocí proudu teplého vzduchu, některé jenom tím, že otevřeme dvířka a z vyhřátých nástrojů se voda brzy odpaří).
A zvládne to i s kolénky a turbínkami? Vždyť nám bylo řečeno, že ty do dezinfekce nesmí, protože se zničí uvnitř těsnění a zoxidují.
ANO, některé termodezinfektory mají přímo určené porty, na které se násadce nasunou a v průběhu cyklu jsou umyty nejenom zvenčí, ale i bezpečně zevnitř.
Je ale pravdou, že do násadců je i po umytí v termodezinfektoru stále nutno aplikovat servisní olej.
Proč tedy není termodezinfektor u nás rozšířen? Kvůli ceně? Nákladnému provozu?
Důvod můžeme najít především v tom, že nám jaksi nezapadá do klasického pracovního dne sestry. Většinou jsou totiž zvyklé dělat přípravu před sterilizací (mimo kroku předmytí) po skončení ordinačních hodin. A stejně tak přistupují i k termodezinfektoru. Jenže mycí program trvá většinou minimálně hodinu. Je to sice bez námahy, bez rizika kontaminace a velmi kvalitně provedeno, ale „ruční“ varianta, ač je pracná, nebezpečná a přes všechnu snahu a píli ne vždy se zaručenou kvalitou, je přeci jenom mnohem rychlejší. Žádnou sestřičku nebaví čekat na skončení cyklu a potom ještě zabalit, ošetřit násadce olejem a vložit do autoklávu.
V praxích, kde pozměnili pracovní rytmus a přístroj zapínají během dne, vykazuje tato technologie značná pozitiva ke spokojenosti celého personálu.
Tento článek není, a ani nemůže být, výkladem legislativy platné v ČR a EU, či návodem k použití - jeho záměrem je informovat o obecných pravidlech a doporučeních při nakládání s lékařskými prostředky.