Konec amalgámu a volba alternativy - klinické použití sklohybridních materiálů

Konec amalgámu a volba alternativy - klinické použití sklohybridních materiálů

Od příštího roku zubní lékaři nebudou moci používat amalgám jako výplňový materiál. Mluvit o jednom materiálu jako jediné alternativě k amalgámu by bylo troufalé, protože žádný materiál nesplňuje všechny jeho vlastnosti. Některé z výhod amalgámu ale poskytují sklohybridní materiály. (1)(2)

Pokud byste měli zájem se více seznámit s prací se sklohybridními materiály, rádi vás přivítáme na školení "Alternativy amalgámu", které vede MUDr. Zbyněk Mach.

(S laskavým svolením GC Czech Republic)

Změny v systému zdravotního pojištění

Evropská komise přijala 14. července 2023 návrh na regulaci rtuti. Evropský parlament tento návrh schválil 8. února 2024. Od 1. února 2025 tak nebude možné používat amalgám v členských státech EU.

Ministerstvo zdravotnictví ČR musí na tuto změnu reagovat. V únoru jednala Česká stomatologická komora (ČSK) s ministerstvem o změnách v zákonu č. 48/1997 Sb., který upravuje zdravotní pojištění. Prezident ČSK, doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., uvedl, že ministerstvo prosazuje variantu částečně hrazené výplně pro dospělé, přibližně ve výši 40 % úhrady za dětský fotokompozit s možností doplatku. (3)

Možnost odkladu zákazu

Evropská komise navrhuje možnost odkladu zákazu používání amalgámu do 30. června 2026 pro členské státy, které musí do jednoho měsíce prokázat dodržování nařízení. (2)

Materiál nejen pro dočasný chrup

Světová dentální federace (FDI) od roku 2019 schvaluje sklohybridní materiály jako definitivní výplňový materiál pro kavity II. třídy u stálého chrupu. Podle Americké dentální asociace musí definitivní výplňový materiál pro laterální úsek dosahovat retence nejméně v 90 % případů po 18 měsících. Sklohybridní materiály splňují obě tyto směrnice a jsou vhodné nejen pro dočasný, ale i pro stálý chrup. (5) (13)

Pro aktuální informace je nutné sledovat média a nejnovější zápisy z jednání ČSK.

(S laskavým svolením GC Czech Republic)

Co jsou sklohybridní materiály?

Sklohybridní materiály, na rozdíl od klasických skloionomerních cementů (GIC), obsahují hybridní částice skla a dalších složek, jako jsou silika částice. Tyto přísady jim dodávají optimalizované vlastnosti, jakými jsou lepší estetika, rychlejší tuhnutí, vyšší pevnost a masivní uvolňování fluoridů. (14)(15)

Vlastnosti a složení

Větší částice ve sklohybridních materiálech zvyšují jejich pevnost, zatímco menší částice urychlují chemickou reakci při tuhnutí. Kyselina polyakrylová váže ionty vápníku a hliníku, čímž stabilizuje částice skla v matrix. (4)

Vazba na zubní tkáně

Sklohybridní materiály se k dentinu váží chemickou vazbou, na rozdíl od kompozitních materiálů, které využívají mikromechanickou vazbu. Chemickou vazbu zprostředkovává kyselina polyakrylová a voda přítomná v kavitě, což umožňuje iontovou výměnu mezi výplní a tvrdými zubními tkáněmi. (4)

Největší výhrada vůči GIC překonána?

Tradiční GIC mají slabou odolnost v ohybu, tlaku a horší estetiku. Sklohybridní materiály se snaží tyto nedostatky překonat a zároveň zachovat výhody GIC, jako jsou chemická vazba na dentin, vyšší tolerance k vlhkosti a možnost aplikace v jedné vrstvě (bulk-fill).

 

(Table 1., Assessment of Flexural and Compressive Strengths of EQUIA, GC Gold Hybrid, and Conventional GIC Restorative Materials, Epub 2023 May 22.)

Studie ukazují, že sklohybridní materiály dosahují vyšší odolnosti v tlaku i ohybu než klasické GIC. Například Equia Forte (GC) má tlakovou pevnost 273 MPa a ohybovou pevnost 25 MPa, což je sice méně než u kompozitních materiálů, ale stále lepší než u tradičních GIC. Equia Forte dosahuje v porovnání s ostatními GIC lepších výsledků, což potvrzují i klinické zkušenosti za více než 5 let. (6)(7)(10)(13)

Výsledky po 5 letech oproti kompozitnímu materiálu

Prof. Ivana Miletić s kolektivem sledovali výplně zhotovené stejnou metodou po dobu 5 let. Výplně, které podle FDI měly skóre 1-3, byly považovány za "úspěšné". Skóre 3 zahrnovalo mírnou okrajovou pigmentaci, menší fraktury či větší okrsky demineralizace, které však nevyžadovaly intervenci. (8)(9)(12)

Po 5 letech byla míra úspěšnosti pro EQUIA Forte 81,9 % a 90,7 % pro Tetric EvoCeram. To znamená, že 81,9 % výplní zhotovených z EQUIA Forte nevyžadovalo žádnou intervenci podle kritérií FDI. Tento rozdíl byl statisticky nevýznamný.

Celkem 17 výplní EQUIA Forte a 5 výplní Tetric EvoCeram potřebovalo opravu. Hlavním důvodem byla zlomenina materiálu a retence, což tvořilo 100 % oprav u EQUIA Forte a 60 % u Tetric EvoCeram. Zbývajících 40 % oprav Tetric EvoCeram bylo způsobeno recidivou kazu, erozí a abrazí.

Studie také hodnotila "míru přežití", což podle FDI znamená skóre 1-4. Výplně se skóre 4 by měly být opraveny kvůli výrazné okrajové pigmentaci, marginálním frakturám nebo kazu s kavitací.

Po 5 letech byla míra přežití EQUIA Forte 94,5 % a 94,4 % pro Tetric EvoCeram. Nebyl zaznamenán statisticky významný rozdíl mezi těmito materiály.

Celkem 8 výplní EQUIA Forte a 9 výplní Tetric EvoCeram muselo být vyměněno kvůli pooperační citlivosti a zlomenině materiálu.

Byly zjištěny statisticky významné rozdíly v marginálním zabarvení mezi EQUIA Forte a Tetric EvoCeram. Klinicky vynikajících výplní bylo 76 % u EQUIA Forte a 60 % u Tetric EvoCeram. Tyto rozdíly pravděpodobně souvisí s kontrakcí materiálu na bázi pryskyřice, což zhoršuje marginální adaptaci.

(S laskavým svolením GC Czech Republic)

Kdy je výhodné použít sklohybridní materiál?

Sklohybridní materiály jsou skutečné bulk-fill materiály. Celý proces zhotovení výplně trvá asi 3,25 minuty. Postup zahrnuje aplikaci výplně v jednom kroku, odstranění přebytků, finishing, aplikaci laku a polymerizaci volných monomerů po dobu 20 sekund.

Materiál lze použít do kavit:

  • I. třídy
  • II. třídy (1-1,5 mm mezihrbolkové vzdálenosti)
  • V. třídy v laterálním úseku
  • jako základ postendodontické dostavby


Pro pacienty s MIH (molar-incisor hypomineralization) představuje chemická vazba spolehlivější spojení na dentin než mikromechanická adheze. U dětí je výhodné jeho použití díky krátké aplikaci a dobré toleranci k vlhkosti. Nižší riziko selhání v ohybu je u dětí, protože při kousání vyvíjejí nižší tlak než dospělí.

(S laskavým svolením GC Czech Republic)

Jak zvýšit odolnost materiálu?

Sklohybridní materiál se doplňuje ochranným lakem (z angl. “coat”) z volných monomerů, který po polymerizaci zvyšuje pevnost a tvrdost materiálu. To zpomaluje opotřebení povrchu během maturační fáze a předchází zdrsnění povrchu, retenci plaku a vzniku diskolorace. (9)

Uvolňování fluoridů

Sklohybridní materiály uvolňují fluoridy, které podporují tvorbu dentinového můstku a neutralizují bakterie. EQUIA Forte uvolňuje nejvíce fluoridů během 5 týdnů bez použití ochranného laku (19,52 mg/l). Nahrazení iontů Ca2+ ionty Sr2+ zlepšilo uvolňování fluoridů, což má za následek masivní uvolnění fluoridů v prvních hodinách po zhotovení výplně. (16)(17) (15)

 

(Tabulka č. 2, Short-Term Fluoride Release from Ion- Releasing Dental Materials, Acta Stomatol Croat. 2023 Sep)


Vliv ochranného laku na uvolňování fluoridů

Použití ochranného laku snižuje uvolňování fluoridů kvůli přítomnosti nanoplniva a pojiva v laku, které zaplňují mikromezery v materiálu a chrání ho. Použití laku je vhodné, když je požadována vyšší pevnost materiálu na úkor nižšího uvolňování fluoridů.

Závěr

Sklohybridní materiály jsou významným pokrokem v dentální medicíně, kombinující výhody skloionomerních cementů s vylepšenou estetikou, rychlejším tuhnutím a vyšší pevností. Po 5 letech vykazují srovnatelné výsledky s kompozitními materiály v míře přežití a úspěšnosti, což z nich činí spolehlivou alternativu k tradičním výplňovým materiálům. V další části této série si povíme o dalších možnostech náhrady amalgámu.

Pokud byste měli zájem se více seznámit s prací se sklohybridními materiály, rádi vás přivítáme na školení "Alternativy amalgámu", které vede MUDr. Zbyněk Mach.

 

(S laskavým svolením GC Czech Republic)

Zdroje:


(1) https://environment.ec.europa.eu/news/zero-pollution-commission-proposes-ban-all-remaining-intentional-uses-mercury-eu-2023-07-14_en#:~:text=Today%2C

%20the%20European%20Commission%20has,

mercury%20in%20the%20EU%20annually.


(2) https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2024/02/08/mercury-council-and-parliament-strike-a-deal-to-completely-phase-out-mercury-in-the-eu/


(3) https://www.lks-casopis.cz/clanek/to-nejzajimavejsi-z-jednani-predstavenstva-csk-59


(4) MAZÁNEK, Jiří. Zubní lékařství: pro studující nestomatologických oborů. Praha: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-247-5807-7.


(5) (GC)equia-forte-ht-comprehensive-guide.pdf


(6) Joshi KH, Gonapa P, Tiriveedi R, Chowdhury DD, Aggarwal A, Mishra S, Babaji P. Assessment of Flexural and Compressive Strengths of EQUIA, GC Gold Hybrid, and Conventional GIC Restorative Materials. J Pharm Bioallied Sci. 2023 Jul;15(Suppl 2):S1175-S1177. doi: 10.4103/jpbs.jpbs_174_23. Epub 2023 May 22. PMID: 37694033; PMCID: PMC10485453.


(7) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jbm.b.30103


(8) Miletić I, Baraba A, Basso M, Pulcini MG, Marković D, Perić T, Ozkaya CA, Turkun LS. Clinical Performance of a Glass-Hybrid System Compared with a Resin Composite in the Posterior Region: Results of a 2-year Multicenter Study. J Adhes Dent. 2020;22(3):235-247. doi: 10.3290/j.jad.a44547. PMID: 32435764.


(9) Miletić I, Baraba A, Krmek SJ, Perić T, Marković D, Basso M, Ozkaya CA, Kemaloglu H, Turkun LS. Clinical performance of a glass-hybrid system in comparison with a resin composite in two-surface class II restorations: a 5-year randomised multi-centre study. Clin Oral Investig. 2024 Jan 20;28(1):104. doi: 10.1007/s00784-024-05491-y. PMID: 38243032; PMCID: PMC10799110.

(10) Poornima P, Koley P, Kenchappa M, Nagaveni NB, Bharath KP, Neena IE. Comparative evaluation of compressive strength and surface microhardness of EQUIA Forte, resin-modified glass-ionomer cement with conventional glass-ionomer cement. J Indian Soc Pedod Prev Dent. 2019 Jul-Sep;37(3):265-270. doi: 10.4103/JISPPD.JISPPD_342_18. PMID: 31584026.


(11) 48-Month Clinical Performance of a Glass-Hybrid in Extended-Size Class-II Cavities IADR Abstract Archives


(12) https://www.researchgate.net/figure/nternational-Dental-Federation-FDI-criterion-linked-to-the-treatment-decision-12_fig2_346813391


(13) Miletić I, Baraba A, Krmek SJ, Perić T, Marković D, Basso M, Ozkaya CA, Kemaloglu H, Turkun LS. Clinical performance of a glass-hybrid system in comparison with a resin composite in two-surface class II restorations: a 5-year randomised multi-centre study. Clin Oral Investig. 2024 Jan 20;28(1):104. doi: 10.1007/s00784-024-05491-y. PMID: 38243032; PMCID: PMC10799110.


(14) Banic Vidal LS, Veček NN, Šalinović I, Miletić I, Klarić E, Jukić Krmek S. Short-Term Fluoride Release from Ion- Releasing Dental Materials. Acta Stomatol Croat. 2023 Sep;57(3):229-237. doi: 10.15644/asc57/3/3. PMID: 37808411; PMCID: PMC10557113.


(15) Moreau JL, Xu HH. Fluoride releasing restorative materials: Effects of pH on mechanical properties and ion release. Dent Mater. 2010;26(11):e227–35. 10.1016/j.dental.2010.07.004


(16) Freedman R, Diefenderfer KE. Effects of daily fluoride exposures on fluoride release by glass ionomerbased restoratives. Oper Dent. 2003. March-April;28(2):178–85.


(17) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29628646/ Hegde NN, Attavar SH, Hegde MN, Priya G. Antibacterial activity of dental restorative material: An in vitro study.


Nechte si doručit ty nejnovější informace z moderní ordinace na e-mail

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a my vám dáme vědět, když se zde objeví něco nového.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Určeno odborným pracovníkům ve zdravotnictví

Určeno odborným pracovníkům ve zdravotnictví

Tyto stránky a na nich dále obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké – laické - veřejnosti.

Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem nejste.

Potvrzuji, že jsem odborníkem

Určeno odborným pracovníkům ve zdravotnictví

Tyto stránky a na nich dále obsažené informace jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví a nejsou určeny široké – laické - veřejnosti.<br><br>Pokračováním v používání těchto stránek potvrzujete, že jste odborníkem ve smyslu §2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, a že jste si vědom(a) rizik, která jsou spojena s tím, že se seznámíte s informacemi takto určenými pro případ, že odborníkem nejste.