Sterilizovat – nesterilizovat, dezinfikovat – nedezinfikovat, mýt či nemýt?
V praxi se často setkáváme s rozpaky, jak ten či onen výrobek udělat pro pacienta bezpečný z pohledu biologického znečištění, a přitom neublížit výrobku, sobě, kolegům a pacientovi samému.
Odpovědi na otázky jak, či zda vůbec lze výrobek sterilizovat, čistit a dezinfikovat, by nám přitom měl dnes už dát jednoduše výrobek sám. Stačí si všímat značek, které musí být v souladu s legislativou Evropské unie MDR (Medical Device Regulation) na obalu nebo přímo na povrchu výrobku uvedeny.
Pojďme se na ty nejběžnější značky podívat.
![]() |
Výrobek je na jedno použití – je buď z takového materiálu, že při sterilizaci bude poškozen (např. infuzní sety), nebo ji sice možná přežije, ale vzhledem ke struktuře nelze dosáhnout biologické bezpečnosti (profylaktický kartáček). |
![]() |
Výrobek může být očištěn pomocí termodezinfektoru nebo myčky |
![]() |
Výrobek může být autoklávován (sterilizace párou) při teplotách do 134 °C. Druh sterilizace je již v logu přesně určen (vlnovka ve spodní části loga) |
![]() |
Výrobek může být sterilizován maximálně při teplotách do 180 °C. Druh sterilizace není přesně určen, můžeme tedy použít horkovzdušný nebo parní sterilizátor. |
Příklad 1: značka na obalu výrobku
Příklad 2: značka na povrchu výrobku
Je smutnou realitou, že ne všichni výrobci již legislativu EU splňují, a na trhu tak stále můžeme najít a koupit výrobky, které tyto značky neobsahují. Jak nakládat s takovým výrobkem pak můžeme zřejmě najít pouze v návodu, je-li jaký.
Ne každé CE logo totiž znamená výrobek splňující bezpečnostní, zdravotní i environmentální požadavky EU. Můžeme se setkat s velmi podobným logem znamenající China Export. Tyto výrobky pochopitelně legislativu o zdravotnických prostředcích a návodných značkách na obalech vůbec nesplňují.
Dobrá, víme tedy obecně, jak s výrobkem zacházet. Pro detailnější instrukce samozřejmě musíme nahlédnout do návodu. Jak ale prostředek před sterilizací správně připravit?
I zde můžeme najít dvě obecná pravidla:
1. POUZE ČISTÉ MŮŽE BÝT STERILNÍ
Povrch MUSÍ být zbaven všech mechanických a chemických nečistot. Nelze si představovat, že vložením do sterilizátoru lze zahubit mikroorganismy pod anebo v nánosu nečistoty. Nezbývá než použít kartáček, ultrazvuk (nikdy nepoužívat na násadce, kolénka a ostré nástroje) nebo myčku či termodezinfektor k mechanickému odstranění nečistot. Následným oplachem je pak nutno odstranit i zbytky chemikálií (např. dezinfekcí).
Znečištěný endodontický rotační nástroj – snímek mikroskop
2. DO STERILIZÁTORU VŽDY SUCHÉ
Ať už jsou výrobky před sterilizací baleny v kazetách nebo v jiných obalech, je nutné je vkládat do přístroje suché. Jenže po nutném oplachu pro odstranění mechanického i chemického znečištění jsou výrobky dost mokré, navíc řada z nich má v sobě duté části. Sušení můžeme výrazně urychlit a zkvalitnit pomocí stlačeného vzduchu.
Pistole Q-dry umožňuje nejen rychle osušit povrchy výrobků, ale i vytlačit vodu z turbínek a násadců.
Příprava výrobku je však mnohem složitější a plná nástrah a výjimek. Pokud chcete vědět, jak na to, přečtěte si pokračování – Všichni stejně?
Tento článek není, a ani nemůže být, výkladem legislativy platné v ČR a EU, či návodem k použití – jeho záměrem je informovat o obecných pravidlech a doporučeních při nakládání s lékařskými prostředky.